La-Secchia-1536x864
Kaiser

Reštaurácia La Secchia (BB)

La Secchia je, v Banskej Bystrici, dnes už pomerne známe meno. Malá reštaurácia schovaná v prerobenom rodinnom dome vás rozhodne neuchváti na prvý pohľad, no keď prekonáte prvý ostych, je o čom písať. V dobrom i v zlom.

Vstup do reštaurácie je trochu mätúci, tým že prechádzate cez chodbu rodinného domu, po prvom otvorení dverí, zaváhate či ste pri správnom vchode. Až po pár krokoch dnu zistíte že áno a dostanete sa k baru s malou predajničkou talianskych surovín.

Jedálenský priestor je miniatúrny so štyrmi stolmi, čo mu ale dáva istý pôvab.

Obsluha v prevádzke bola milá no úprimne ma prekvapilo že v talianskej reštaurácii mi nedokáže zadefinovať štýl pizze. Jediné čo mi pani vedela povedať je že robia kváskovú pizzu čo teda nie je štýl. Keby ste to totiž nevedeli, kvások sa používa v každej pizzy.

No La Secchia je známejšia svojimi cestovinami a pizzu sme hodnotili v posledných dvoch prevádzkach, tak som sa rozhodol dnes pizzu nechať pizzou a prídem ju zhodnotiť inokedy.

Denná ponuka je napísaná tak rozumne že je ťažké nevybrať si, na výber ponúkajú sedem jedál vrátane pizze plus jednu polievku. Ak je to takto každý deň tak môžete chodiť do prevádzky pravidelne a vždy vyskúšate niečo iné.

Spolu s Ďurim sme sa rozhodli vyskúšať dve cestovinové jedlá. Tradičné Lasagne Bolognese a Pasta Con Le Sarde čo je (podľa jedálneho lístku) pasta s kúskami makrely, špenátom, olivami a sušenými paradajkami. Pri tých druhých si teda neviem vybrať čo si myslieť. Na jednu stranu je v lístku napísané že sú cestoviny s makrelou, na druhú stranu „Con Le Sarde“ je Sicílsky recept so sardinkami, hrozienkami a píniovými orieškami. Buď si teda niekto poplietol makrelu so sardinkami, olivi s orieškami a hrozienka s paradajkami, alebo sa niekto rozohodol použiť taliansky názov bez toho aby sa zamyslel čo píše. Ak by to niekoho zaujímalo, makrela sa povie „sgombro“. Keď má firma štyroch talianskych majiteľov, príde mi to ako celkom vtipné.

Vypustím jazykové okienko, moja taliančina je predsa len mizerná a poďme na jedlo samotné.

Ja a Lasagne, respektíve akákoľvek pasta Bolognese, máme taký tradičný “taliansky vzťah”. Buď sa milujeme až za hrob alebo na ne kričíme, väčšinou zo zlosti. Ale môžem povedať že tieto boli jednoducho dobré. Omáčka bola určite osolená viac ako som zvyknutý v Taliansku, no to neberiem ako mínus. Na Slovensku sme zvyknutí predsa len na trochu výraznejšie a slanšie chute a Taliani si veľa omáčok idú viac do sladka. Na druhú stranu to je často spôsobené používaním paradajok z plechovky. Neviem teda povedať na isto, či v tomto prípade boli použité čerstvé paradajky, no viem povedať, že či boli čerstvé alebo plechovkové, neboli mizerné. Popravde, neviem čo by som im vytkol. Bolognese sa mi nikdy nechce robiť doma a myslím, že sem sa na ne vrátim.

Čo sa týka našej sardinkovej pasty z makrely, chute boli celkom dobre vyvážené. Keďže som špenát dlhé roky nemal rád, vyberám si veľmi opatrne jedlá ktoré s ním jem. Tu ma však celkom bavil. Ďuri mal veľkú výtku že makrely bolo v jedle pomerne málo. Avšak pri cene za kilogram porovnateľnej s hovädzou sviečkovou, aspoň v našich zemepisných šírkach – predsa len to more máme trošku od ruky, je to pochopiteľné, minimálne na dennom menu za pár EUR.

Veľmi príjemnym, aj keď nepodstatným a zanedbateľným prekvapením bola Coca-Cola v pol litrovej fľaške.

Celkovo by som návštevu podniku zhodnotil kladne. Rozhodne sa nemusíte báť ísť vyskúšať nové veci. Čo by som im vytkol a teda budem im to aj vyčítať ešte nejakú dobu, je zmätenie pojmov na jedálnom lístku a neschopnosť zadefinovať pizzu. Pomaly každá dedina v Taliansku robí svoj štýl pizze ale v dedine „Kvások“ som ešte nebol. Aby niekto nemal pocit že nasilu hľadám chyby, ja sa rád stravujem dobre a kvalitne a k tomu patrí aj jasné definovanie toho čo jem. Neodpustím to ani pizzerii niekde v dedine s pár stovkami obyvateľov a teda to rozhodne nemôžem odpustiť reštaurácii s Talianskymi majiteľmi. Napriek tomu však reštauráciu La Secchia môžem doporučiť. Ak hľadáte miesto kde môžete skúsiť niečo nové alebo jednoducho hľadáte dobré talianske cestoviny, La Secchia je miesto pre vás.

Where to buy

Amazon US
Amazon UK
Amazon DE
Amazon FR
Amazon PL

Amazon DE currently offers cheapest delivery to Slovakia – in EUR

If you cant see the link for your local amazon site, look up the title there, it should be listed there.